Регистрация

Износителите в Гърция се готвят за загуби от 80 млн. евро седмично

Автор: Дневник 02 юли 2015 , 1 коментар
През следващите няколко седмици се очaква износът да падне с около 7%, а вносът – с около 28 на сто.

Фотограф: Reuters-Online

Гръцките компании, които се занимават с износ, както и цялата гръцка икономика, може да понесе загуби от 80 милиона евро на седмица след въвеждането на контрола на капиталите и в случай че банковата ваканция продължи по-дълго.

Оценката е на Асоциацията на гръцките износители, цитирана от англоезичното издание на "Катимерини". Същевременно от браншовата организация прогнозират недостиг на вносни стоки на пазара на стойност 600 милиона евро седмично.

На 1 юли управителният съвет на асоциацията е провел извънредно заседание, за да направи оценка на последиците върху външната търговия, както и какви мерки да се вземат, за да се смекчи удара.

През следващите няколко седмици се очaква износът да падне с около 7%, а вносът – с около 28 на сто. По всяка вероятност това ще сложи край на тенденцията на ръст в износа и ще доведе до значителен недостиг на местните пазари, първоначално при машините и резервните части, а после в пресните хранителни продукти, основно месо и сирене.

Освен това фирмите износите трябва да се справят с още един проблем. Чуждестранните банки предупреждават купувачите на гръцки продукти, че парите им може и въобще да не стигнат до гръцките предприятия, обяснява Кристина Сакелариди, председател на асоциацията на износителите. Някои гръцки производители на хранителни продукти вече са посъветвали клиентите си в САЩ да не пращат никакви пари на гръцките банкови сметки, тъй като не знаят дали транзакциитe ще бъдат успешни.

Още

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души