Регистрация

Само 28% от българите биха взели пари назаем от роднина

Автор: Регал 01 юли 2015
Това показва международно проучване на дружествата "Профи кредит", проведено в Полша, Чехия, Словакия и България

Фотограф: Юлия Лазарова

Парите развалят отношенията. Така мислят българите, показва международно проучване на дружествата "Профи кредит", проведено в Полша, Чехия, Словакия и България. Именно по тази причина близо половината от анкетираните българи (43%) предпочитат да вземат потребителски кредит от финансова институция, вместо от близки хора. Подобна е ситуацията в Полша, където на финансовите институции се доверяват 47%. Чехите и словаците обаче предпочитат да решават финансовите проблеми в семеен кръг.

Само в краен случай

До взимането на средства назаем прибягват 41% от българите, и то единствено, когато това е абсолютно необходимо, а 28% избягват да го правят. Близо 20% въобще не взимат пари назаем, а едва 10% не изпитват притеснения да го правят редовно.

Запитани към кого биха се обърнали при недостиг на финансови средства, 47% от чехите, 45% от поляците и 39% от словаците посочват семейството. Едва 28% от българите биха потърсили подкрепа сред роднините си, показват данните.

Не така стои въпросът със споделянето

При обсъждането на затруднения в семейния бюджет българите (64%) се консултират с член на семейството. Същото биха направили 70% от чехите и 67% от словаците, като най-малко доверие на близките си за финансови консултации проявяват поляците – 57% биха поискали съвет от роднина.

Проучването показва, че когато става дума за обсъждане на личните финанси, приятелите имат по-голяма тежест от финансовите консултанти. Приятелите се нареждат веднага след семейството като доверен източник на финансови съвети. Всеки осми гражданин на Полша, Чехия и България, както и всеки десети словак, разчитат на приятелски съвет. Най-често заем от приятел взимат българите (29%). При другите народи този процент е по-нисък – 7% в Чехия, 8% в Словакия и 14% в Полша.

На опашката по финансова грамотност

Изследването разкрива и нивата на финансова грамотност в четирите страни, която е най-ниска в България. На въпроса дали знаят как да проверяват статуса на своите задължения, по-малко от половината (49%) българи дават утвърдителен отговор. Преди тях се нареждат чехите (59%) и словаците (61%). С най-висока финансова култура са гражданите на Полша, където броят на хората, които знаят как да проверяват задълженията си достига 72%.

Макар да знаят как, едва 23% от българите проверяват своя статус на длъжник редовно, показва още проучването. В Чехия и Полша този процент е дори по-нисък – съответно 22% и 21%, а в Словакия е най-висок – почти 30%.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души