Регистрация
  • Начало
  • Новини
  • България
  • Димитър Спасов: Производители и търговци сме в една лодка, без да става дума за свръхрегулация

Димитър Спасов: Производители и търговци сме в една лодка, без да става дума за свръхрегулация

Растежът на едните зависи от успеха на другите, казва директорът на "Кауфланд България"
Автор: Капитал Daily 22 май 2015

През последните години се чуха много обвинения към големите търговски вериги, че пренебрегват българските производители за сметка на чуждите, че не предлагат достатъчно български продукти и така убиват родното производство, че извиват ръцете на предприемачите от България, а толерират западните и така нататък и така нататък. A истината е съвсем различна: търговците и производителите сме в една лодка и растежът на едните зависи от успеха на другите.

Трайно свързани

Както големите вериги имат интерес да предлагат български продукти, така и производителите печелят от партньорството си с хипермаркетите. В следващите редове представям част от най-важните аргументи защо това е такa.

Клиентите искат българското и търговците го предлагаме

Средно над 75% от оборота в нашата верига е от стоки, произведени в България. При млечните и месните продукти, безалкохолните напитки, виното и хлебните изделия този процент е още по-висок и е близо 90%. Това показва, че хората предпочитат и търсят познати вкусове, към които са привикнали. А за нас като търговци е много по-добре да им осигурим именно това, което ще се продава най-добре. Затова и се стремим да предложим на щандовете си разнообразие от колбаси, мляко, вина и така нататък, произведени в България. Това са над 12 000 артикула от над 850 доставчика само на нашата верига.

Растем заедно

Така не само даваме на хората това, което искат, но и подкрепяме ръста на българската икономика. По-големите продажби на български продукти водят до ръст на българското производство, а от тук и на заетостта и доходите. Така се повишават платежоспособността и потреблението.

Ние помагаме на своите доставчици да повишат своята конкурентоспособност. Първо, осигуряваме им достъп до огромен брой потребители. За да работи един производител успешно с веригите, той трябва да покрие стандартите на съответния търговец и да осигури количество и регулярност на доставките и, разбира се, конкурентни цени. В замяна на това той знае, че договорите се спазват безусловно и, че плащанията се извършват в определените срокове.

Освен това, промотираме продуктите пред клиентите чрез кампании в подкрепа на българските стоки, брошури, рекламни материали в магазина и дори телевизионни спотове. Така българският производител продава повече, постъпленията му се увеличават и той разполага със средства да повиши своята конкурентоспособност.

За това помага и натоварването на производствения му капацитет. Например, чрез производството на продукти под собствените марки на някоя верига. И ако днес го произвежда под бранда на някоя верига, утре може да го пусне под свой собствен.

Шанс за износ

Чрез нас българските производители могат да предложат конкурентни продукти не само за българския пазар, но и на чуждия. Към момента около 20 местни фирми изнасят през "Кауфланд". Те продават както собствени брандове, така и стоки под нашите марки. Например, български производител зарежда всички магазини на "Кауфланд" в Европа със собствената марка бисквити и кексчета.

Още на capital.bg

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души