Регистрация

ЕК отпуска компенсации заради руското ембарго

Първи ще бъдат подпомогнати производителите на плодове, зеленчуци и млечни продукти

Автор: Деница Ватева 12 ноември 2014

Минимум 180 млн. евро от резервния фонд по общата селскостопанска политика на ЕС ще отидат за подпомагане на земеделските производители след санкциите, въведени от Русия.

Фотограф: Shutterstock

Минимум 180 млн. евро от резервния фонд по общата селскостопанска политика на ЕС ще отидат за подпомагане на земеделските производители след санкциите, въведени от Русия. Засега е ясно, че парите ще бъдат разпределени сред европейските производители на плодове и зеленчуци, както и фирмите от млечния сектор. Очаква се списъкът с компенсираните в най-скоро време да бъде разширен.

Компенсации за 14 вида плодове и зеленчуци
Най-големият пакет от компенсации на ЕС - над 125 млн. евро, ще бъде разпределен по схеми за подпомагане в сектор "плодове и зеленчуци". В списъка попадат 14 вида продукти. Всички те са бързоразвалящи се и се смята, че нямат много алтернативи за пласиране на пазара. От средствата могат да се възползват производителите на домати, краставици, зеле, моркови, корнишони, гъби argarius, чушки и карфиол. Сред подпомаганите плодове попадат ябълки, круши, малини, десертно грозде, праскови, нектарини, сливи и киви (няма производство в България). В момента в България е започнал прием на кандидатите, като са разработени няколко схеми за компенсиране. Важно за производителите е да кандидатстват в първите дни, тъй като приемът на документи спира, когато ЕС съобщи, че определеният бюджет е изчерпан.

Продукти за благотворителност
Единият вариант за подпомагане на фермерите е в случаите, когато те дарят безвъзмездно за благотворителност продукция, нереализираната на пазара. За целта плодовете и зеленчуците могат да бъдат предоставяни на детски градини и училища, социални домове, болници, затвори или на хора в нужда чрез различни неправителствени организации. При тази схема подпомагането всъщност е най-високо спрямо всички алтернативи - между 58 и 440 евро за тон. Това число обаче е само първоначално обявена ставка. Ако кандидатите са прекалено много, тя ще бъде пропорционално намалена спрямо определения общ бюджет.

Кандидатите, които са дарили своята продукция за благотворителност, трябва да подадат заявление за подпомагане в общинските служби по земеделие заедно с всички документи на направеното дарение. Инспекторът на фонда е в правото си да направи допълнителни проверки.

Втората опция за подпомагане на производителите от овощарството и зеленчуковия сектор е, когато тяхната продукция е предоставена като храна за животни. В този случай подпомагане е между 48 и 410 евро за тон за отделните видове продукция. И тук важи правилото, че единичната сума може да бъде намалена, ако има много кандидати по схемата.
Брюксел предвижда и подпомагане за фермерите, които не приберат реколтата си от полето заради липса на пазар. Тази помощ се прилага само за годна продукция, а не за увредено от природни бедствия. За целта отново се подава заявление до общинската служба по земеделие, като помощта ще се разпределя на декар засята, но нереализирана продукция и отново зависи от броя кандидатствалите компании.

България, както и всички държави - членки на ЕС, са длъжни на всеки две седмици да изпращат до Брюксел информация за кандидатствалите производители, която ще се обобщава. Данните от нея ще се използват както за обявяване на край на кампанията по кандидатстване, така и за изчисление на финалните суми по всяка схема за подпомагане.

Компенсации и за млечния бранш
Заради руските санкции ЕС въведе компенсации и за млечния сектор, към които не се очаква засилен интерес от българския бизнес. Едната възможност е за получаване на субсидия за съхранение (складиране) на масло и обезмаслено мляко на прах. По нея може да се кандидатства до края на 2014 г. Помощта е 18.93 евро на тон масло за постоянни разходи за складиране и 0.28 евро на тон за всеки ден, в който продукцията ще бъде съхранявана с цел намирането на алтернативни пазари. При обезмасленото мляко на прах подпомагането е 8.86 евро на тон разходи за съхранение плюс добавка от 0.16 евро на тон за всеки ден, в който продукцията е на склад. Тези субсидии, за които също се кандидатства във фонд "Земеделие", са за случаите, когато е планирано продукцията да бъде складирана между 90 и 210 дни.

Брюксел планира и подпомагане за производителите на сирена и кашкавал. В първоначалния регламент се предвижда да се предоставят средства за складиране на продукция от сирена, които имат защитени в европейския регистър наименования за произход или географско указание. Ако това бъде запазено в този си вид, българските фирми няма да могат да се възползват от субсидиите. Най-вероятно обаче ще се допусне по-широк кръг от продукти да може да кандидатства за компенсации. Предстои да се уточнят и сумите. Различни държави членки настояват европодпомагането да обхване и месния сектор. До редакционното приключване на броя обаче не беше взето окончателно решение за него.

Като част от пакета с кризисни мерки ЕК обяви, че ще отпусне и допълнителни 60 млн. евро по програмата за промоция на храни в ЕС и държави извън него.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души