Регистрация

Свиване в кризата

Тенденцията на увеличената консумация у дома удря по заведенията и води до по-ниски приходи от продажби като цяло

Автор: Мара Георгиева, Боряна Генчева, Георги Груев 25 август 2014 , 4 коментара

Магазините увеличиха преднината си пред ресторантите. Това е обобщението за последните години, през които хората ограничиха консумацията в заведенията за сметка на храненето у дома.

Автор: Регал

Магазините увеличиха преднината си пред ресторантите. Това е обобщението за последните години, през които хората ограничиха консумацията в заведенията за сметка на храненето у дома.

Автор: Регал

Магазините увеличиха преднината си пред ресторантите. Това е обобщението за последните години, през които хората ограничиха посещенията и консумацията в заведенията за сметка на храненето предимно у дома.

Основното обяснение за тази back-to-home тенденция е свързано с кризата, свитите доходи и покупателна способност, с нагласите на хората да се ограничават и пестят.

Освен това строителството на нови обекти и отварянето на нови заведения по морето позатихнаха.

Д-р Светла Чамова, изпълнителен директор на Асоциацията на месопреработвателите в България, добавя и други причини. "Много неверни неща се изговориха и изписаха за индустриалните храни и за Е-тата в тях. Влияние оказва и модната вълна да се купува директно от фермите." Производителите на пилешко добавят и "репутационни причини" за спада в търсенето, тъй като секторът периодично преминава през някакви кризи – опасност от птичи грип, сигнали за добавена вода и за пилета с хормони.

Най-пострадали са напитките
Тенденцията на спад на продажбите в хорека канала (хотели, ресторанти, кафенета) е особено отчетлива при напитките, показват пазарни данни.

"Преди три години през хорека канала са се случвали 30% от продажбите в обем в сегмента на високоалкохолните напитки, а днес - 18%. В стойност хорека каналът е формирал 50% от оборота, а за три години картината е променена до едва 30%", посочва Владо Николов, мениджър продажби и маркетинг в "Максиъм България".

"Тенденцията на преливане на потреблението от хорека канала към магазините/дома е малко по-слабо застъпена в премиалния сегмент на спиртните напитки, макар и да е валидна", отчита Мирослава Симова, управляващ директор на Pernod Ricard Bulgaria.

Преориентиране на потребителите от консумация в заведения (т.нар. студен пазар) към покупки в магазинната мрежа (топъл пазар) отчитат и пивоварите. "В периода 2009 – 2013 г. потреблението в хорека канала бележи постоянен спад с около 2% годишно, което през миналата година доведе до среден дял от 17.4% за студения пазар. За сравнение - по данни на AC Nielsen в периода 2002 – 2008 г. около 30% от продажбите на бира в страната годишно се реализираха в хорека канала", посочва Ясен Любенов, директор "Маркетинг" в "Каменица" АД. Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите, предоставя още по-детайлна информация, според която през 2005 г. съотношението между студения и топлия пазар в сектора е 32% към 68%, през 2007 г. – 33% към 67%, през 2008 г. - 30% към 70%. През 2010 и 2011 г. съотношението на продажбата на бира в заведенията и магазинната мрежа е съответно 26% към 74%, посочва Радомирова.

Крива надолу в хорека сегмента отчитат и производителите на безалкохолни напитки в страната. Жана Величкова, изпълнителен директор на браншовата асоциация, съобщи, че от 2008 до 2013 г. има спад на продажбите в хорека канала с 2% при бутилираните води, с 3.5% при газираните напитки и с 12% при соковете.

"В последните години се наблюдава отлив на клиенти от хорека канала за сметка не толкова на магазинната мрежа, колкото на консумирането и доставката на кафе директно на крайния клиент - у дома или в офиса", отчита Ганчо Нягулов управител на фирма "Архангел М. груп" (търговия на едро с кафе, чай, какао и подправки) и собственик на сайта www.Lavazza-bg.com. По думите му актуалното съотношение на продажбите на кафе в двата канала е 50 на 50.

Ефектите
Повишената консумация на напитки у дома води до нарастване на консумацията в PET (пластмасови) опаковки и кенове за сметка на потреблението в стъклени бутилки. През 2013 г. РЕТ бутилките доминират с пазарен дял от 60%. Делът на стъклени бутилки е 25%, кенове – 10%, наливно пиво – 5%, съобщи Ивана Радомирова.

Потреблението на безалкохолни напитки в РЕТ опаковки расте, а в стъклени бутилки (които се предлагат преимуществено в заведенията) намалява, посочва и Жана Величкова. По данни на браншовата асоциация търсенето на безалкохолни напитки в РЕТ опаковки с по-голям обем също расте, но това не означава автоматично, че следва спад в продажбите в хорека канала. "В България наливането от по-голяма бутилка е обичайно, докато в чужбина това не е практика", коментира Величкова.

Увеличената консумация на бира у дома води до понижение в приходите от продажби на пиво. По данни на "Ърнст енд Янг" за българския бирен пазар за последните пет години този спад възлиза на 11%", посочва Ясен Любенов. Ивана Радомирова изброява още ефекти от back-to-home тенденцията - намаление на приходите, които пивоварите и ресторантьорите генерират за бюджета, както и на работните места. Според НСИ хорека секторът в страната е с над 26 000 предприятия, в които работят около 138 000 души. Според проучване на консултантската фирма "Ърнст енд Янг" за 2012 г. над 51% от индиректната заетост, генерирана от пивоварната индустрия в страната, се пада на хорека обектите, т.е. 14 450 работни места, посочва Ивана Радомирова.

Стратегии
Намалението на консумацията в хорека канала е сериозно предизвикателство и за доставчици, и за собственици на заведения и хотели. Факт е, че не всички издържат на промяната на потребителските навици. Тези, които остават на пазара и дори отварят нови обекти, търсят печелившата концепция - ниски и достъпни цени, добро обслужване, вкусна храна, органик продукти...

Доставчици и търговци пък залагат на голям и разнообразен асортимент, привлекателни цени, промоции, нови продукти, специфични разфасовки, подаръчни опаковки, комуникация към потребителите на мястото на продажба. "Ролята на трейд маркетинга става все по-значима. Пазарът е динамичен и много конкурентен, така че по-доброто планиране, по-иновативното изпълнение на различните промоционални дейности определят и успеха", обобщава Мирослава Симова.

Всяка компания избира своя подход за действие според философията и пазарната ситуация. "Стратегията ни следва две посоки – разработване на нови продукти и надграждане на марката. Затова и не използваме инструменти като намаление на цени и чести ценови промоции. Те не водят до привличане на нови лоялни клиенти, а просто до скок на продажбите за кратък период и изваждането на редовни потребители на продуктите от пазара. В дългосрочен план те обезценяват марката. Затова използваме търговските промоции по-рядко и по-скоро като допълващ инструмент при стартиране на нов продукт", коментира Ирина Георгиева, маркетинг мениджър на "Д-р Йоткер".
От стратегическа гледна точка иновациите вероятно са най-важни за развитието на бирената категория, обобщава Ивана Радомирова. Затова пивоварните компании в страната инвестират десетки милиони левове в модернизация, развитие на мощности и технологии (само през 2013 г. те се изчисляват на 57 млн. лева). Само през последната година и половина членовете на Съюза на пивоварите позиционираха на пазара 15 нови продуктови предложения, 15 нови разфасовки и над 20 опаковки в нов дизайн, изброява Радомирова.

Не непременно качествено
Без съмнение пренасочването на клиенти и продажби от заведения към магазинната мрежа носи много плюсове за потребителите, тъй като те купуват по-изгодно голяма част от продуктите, коментира Владо Николов. Според него обаче за магазините ефектът от това преориентиране е спорен. "Увеличение на продажбите на високоалкохолни напитки в обем от почти 17% за три години и само 10% в стойност означава, че пазарът девалвира. Това важи и за доставчиците - обемите растат, маржовете намаляват", обобщава Николов.

Засилената консумация вкъщи за част от клиентите е свързана с възможността да избират по-качествени продукти. "Българските потребители определено ценят качеството и се стремят да си го осигурят", отбелязва Мирослава Симова. Според Владо Николов обаче "все още потребителите не са лоялни нито към местата, в които пазаруват, нито към марките". Елена Василева от фирма "Меик 98" (търговия на вина и спиртни напитки), също е по-скептична: "Щом потребителите са решили да консумират продуктите си вкъщи, това означава, че искат да спестят пари. А едно домакинство, което се опитва да спести, не би дало много пари, макар и за по-качествени продукти", смята тя.

"Заради отлива на клиенти част от заведенията постепенно се преориентират към по-нискокачествени кафета", сочи Ганчо Нягулов. Но според него това не е довело до очаквания ефект. "Обектите, които държат на качеството, запазиха имиджа си и се справиха с предизвикателството, а други от бранша просто отпаднаха", обобщава той.

В очакване на обрат
Производителите на бира отчитат нова посока. "От началото на 2014 г. за първи път от десетилетие насам делът на консумираната бира в хорека канала се увеличава за сметка на дела на консумацията на бира в домашни условия", посочва Ясен Любенов. Според него причината за тази динамика е в подобреното доверие на потребителите, както и в нарасналия брой заведения в страната. "Тази тенденция се наблюдава на фона на цялостен спад на бирената категория, който беше предизвикан от неблагоприятните метеорологични условия през април и май, когато средните температури бяха по-ниски с 2 до 4 градуса в сравнение със същия период на миналата година", подчертава Любенов. И посочва, че по данни на Nielsen за периода януари – май 2014 г. продажбите на бира са намалели с близо 10% в сравнение със същия период на миналата година. "Консумацията в заведения бележи спад едва с 1.2%, докато реализираните обеми в търговската мрежа са с 11.2% по-малко, отколкото през същия период на 2013 г. Това развитие на пазара през първата половина на годината ни дава надежда, че 2014 г. може да се окаже повратна точка в развитието на бирената категория", обобщава Ясен Любенов.
Стабилизация на дела на продажбите в хорека сектора спрямо магазинната мрежа отчита и Мирослава Симова. Любомир Лозанов, изпълнителен директор на "Амета холдинг" (обединява "Пилко" - Разград, "Лудогорско пиле", фуражен завод и животновъден комплекс), отобелязва, че от 2013 г. хорека каналът е започнал да се възстановява, макар че все още не е достигнал равнищата отпреди кризата с познатия бум в строителството на нови обекти по морето. Елена Василева пък посочва, че летният сезон е "виновник" за повишените поръчки и в магазинната мрежа, и в хорека канала.

Евротенденциите при бирата

Промяната в навиците на потребителите и нарастващата домашна консумация на бира са характерни за повечето страни от ЕС. Те са видни дори в типичните "бирени" държави с високо качество и стандарт на живот, посочва Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите в България. И дава пример с Германия, където през 2012 г. съотношението между студения и топлия пазар е 19% към 81%, докато през 2008 г. е било 29% към 71%. В Чехия през 2012 г. консумацията на бира в заведения и у дома е в съотношение 43% към 57%, докато през 2008 е била 51% към 49%. Същата тенденция се наблюдава и в Белгия - през 2008 г. съотношението е 51% към 49% в полза на заведенията, докато през 2012 е 46% към 54%. Средно за страните от ЕС съотношението студен – топъл пазар е 33% към 67%.
Единствено в средиземноморските страни и във Великобритания, поради начина на живот на местното население и големия туристически поток, делът на продажбите на пиво в хорека канала е впечатляващ, посочва Ивана Радомирова. Португалия например е първенец в развитието на този сегмент от бирения пазар. Там съотношението между консумацията на бира навън и у дома е 68% към 32%, в Испания – 63% към 27%, в Малта – 62% към 28%, в Гърция – 54% към 36%. Но в сравнение с 2008 г. дори и тези държави отчитат спад - 2% за Португалия, 5% за Испания, 9% за Гърция. В Испания има данъчни преференции за продажбите на пиво през хорека канала, което допълнително стимулира потреблението, посочва Радомирова.

Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол Четири компании доминират пазара на концентриран алкохол, а спадът на местните продажби през 2017 г. донякъде се компенсира от силен износ
Николай Бекяров: През 2021 г. пазарът на сладолед спадна до 104 млн. лева Управителят на "Юниливър Айс Крийм България" посочва пред "Капитал", че цените вече са увеличени с 12-20%
Големите вериги имат приходи от 16 млрд. лв., или 1/3 от оборота в търговията на дребно Изследването на ИПИ показва огромни скокове в бизнеса през 2022 г., когато и инфлацията растеше. Във веригите работят над 53 хил. души