Евродепутати от Румъния и Чехия срещу двойните стандарти в качеството на храните в Източна и Западна Европа



Автор: Регал 25 ноември 2016



Продукти, предлагани под едно и също название и еднакви етикети, имат понякога по-лошо качество в източноевропейските страни в сравнение с останалата част от ЕС, а този двоен стандарт е неприемлив. Това е мнението на румънската евродепутатка Дачиана Сърбу, която заедно с чешкия евродепутат Павел Пок е отправила питане към Европейския съвет и двамата са поискали предприемане на действия за проверка и коригиране на тази ситуация, съобщи БТА, като цитира румънския вестник "Либертатя".

Според сравнително проучване на практика съществуват двойни стандарти в качеството на хранителните продукти в ЕС, които изглежда съответстват на едно разделение Изток-Запад, подчертават двамата европарламентаристи, които са заместник-председатели на комисията по здравеопазване в Европейския парламент. Те искат Европейският съвет да излезе с официална позиция по този въпрос и да предприеме действия за решаване на този проблем, така че качеството на хранителните продукти, търгувани под една и съща марка, да не се различават в отделните държави от съюза.

"Не е нормално един продукт, закупен в Румъния или в Чехия, да има по-лошо качество, отколкото продукт със същия етикет на дадена многонационална компания в държава от Западна Европа. Потребителят се ориентира по реномето на продукта, но получава по-малко, отколкото заслужава. В някои източноевропейски страни има организации на потребителите, които дори са правили тестове в лаборатории и са установили тези вариации. (...) Смятам, че този сигнал трябва да бъде приет сериозно от европейските институции. Ние сме граждани с равни права и качеството на хранителните продукти трябва да бъде еднакво навсякъде в ЕС", заяви Дачиана Сърбу.

Тези вариации в състава на продуктите могат да имат отражение и върху здравето. В Източна и Югоизточна Европа в търговската мрежа има продукти, които съдържат по-голямо количество трансмазнини - съставка, чиято завишена консумация вреди на сърцето. Дачиана Сърбу повдигна този въпрос, когато в Европейския парламент бе обсъдена резолюция на тема трансмазнините. Сърбу бе сред вносителите на резолюция, която настоява за ограничаване на тези вещества в храните.

Според сайта "Политико" сравнително проучване на едни и същи продукти, продавани в Чехия и в Германия, е показало, че продуктите в Чехия са имали по-малко съдържание на черен хляб или по-високо съдържание на мазнини. Друго проучване, осъществено през 2015 г. от екип на Химико-технологичния университет в Прага, установи също, че някои продукти в Чехия са не само с по-лошо качество, но и с по-високи цени в сравнение с Германия.

Едно по-старо изследване - от 2011 г., на словашка организация на потребителите, цитирано от Юрактив, установи разлика при редица продукти от кафе и безалкохолни напитки, до пипер, припомня "Либертатя".