Аграрните кооперативи – от суровините до крайния продукт



Автор: Жана Чанкова 17 декември 2014



Общият оборот на кооперативите в секторите селско стопанско и преработката на храни възлиза на 598.9 млрд. долара през 2012 г. В глобален план в бранша оперират общо 523 кооператива, сочи докладът The World Co-operative Monitor 2014 на Международния съюз на кооперативитe ICA. Двете челни позиции в света според размера на приходите заемат два

Азиатски лидера
Това са японското национално кооперативно обединение Zen-Noh (56.85 млрд. долара оборот) и южнокорейският консорциум NH NongHyup (50.71 млрд. долара). Zen-Noh Group обединява над хиляда фермерски кооператива на територията на Япония и покрива почти всички сегменти на селското стопанство. Основна база е общото закупуване на материали и суровини за фермерите, както и съвместното маркетиране и дистрибуция на аграрните продукти до крайни клиенти. В южнокорейския агрокооператив NongHyup участват над 2.4 млн. индивидуални и корпоративни членове, организирани в близо 1200 кооператива в сферата на животновъдството и растениевъдството. В структурата на кооператива влизат девет логистични центъра, пазарища и ритейл локации, както и собствена банка. Американският земеделски кооператив CHS INC (на трето място по обороти в света) принадлежи към Fortune 100 и търгува акциите си на световната борса. Кооперативът развива широкомащабен бизнес в сегмента на

Зърнопроизводството
където обединява над 600 хиляди земеделски производители. Суровините се преработват от собствената на кооператива компания Venture Foods и достигат до пазар под формата на зърнени закуски, растителни масла от соя и слънчоглед, сосове и дресинги, майонези, маргарини и други. CHS INC е основен доставчик на веригата за бързо хранене Subway и държи лидерски позиции на американския пазар в част от сегментите, в които оперира.

Мюнхенският аграрен кооператив BayWa е лидер в световните доставки на

Плодове и зеленчуци
Той се нарежда сред десетте най-големи търговеца на аграрни суровини на едро в света. BayWa е основен доставчик на картофи за германската хранителна промишленост и търговския канал. Чрез над десет дъщерни компании кооперативът развива дистрибуция и на зърнени култури, семена, селскостопанска техника и други.

Пет от най-големите играчи в

Млечния сегмент
в света са базирани на кооперативния модел. В топ 10 по обороти според класацията на ICA попадат новозеландският Fonterra, американските Land O'Lakes и Dairy Farmers of America, холандският Friesland Campina и датският Alra Foods. Те представляват вертикално-хоризонтални сдружения на принципа "от тревата до чашата" (grass to glass). Млякото, което хилядите членуващи дребни фермери влагат като суровина в кооперативите, се продава на крайни клиенти под някои от най-силните глобални марки за млечни продукти.

Fonterra е най-големият преработвател на мляко в света според сайта на организацията. Над 10 600 дребни фермери предоставят годишно над 22 млрд. литра мляко за общи цели. Новозеландският млечен кооператив е лидер за региона на Australasia в сегменти като сирене, йогурти и млечни десерти. Силни позиции държи с марките си адаптирани млека в Африка и Средния изток. В Латинска Америка Fonterra оперира чрез компанията Dairy Partners Americas, смесено дружество с Nestlé.

Arla Foods е собственост на 13 500 млечни ферми. Кооперативът обединява агросдружения в седем държави – Швеция, Дания, Великобритания, Германия, Белгия, Люксембург и Холандия. До крайния потребител млечните продукти достигат с портфолио от няколко десетки артикула под три основни марки - класическата Arla, луксозната линия Lurpak and Castello за деликатесни сирена. Основен пазар за мляко на прах е Китай, където кооперативът си партнира с китайския млечен концерн Mengniu Dairy Company Ltd.

Над 3 хил. дребни млекопроизводители и над хиляда кооператива членуват в американската организация Land O’Lakes (трета по големина в бранша). Dairy Farmers of America, който се определя като "национален кооператив за маркетиране на мляко", обединява за общ бизнес суровините на над 15 хиляди американски фермери.

Холандският млечен кооператив Royal Friesland Campina попада в топ 5 на млекопреработвателите в света по данни на компанията. Млякото от близо 20 хиляди дребни фермери в Холандия, Германия и Белгия достига до пазара под формата на млечни напитки, адаптирани млека, сирена, йогурти, млечни десерти и други, както и като съставки за хранителната и фармацевтичната индустрия.

Danish Crown е управляващото дружество на Leverandørselskabet Danish Crown AmbA - най-големият кооператив в света в сегмента на

Месопроизводството
с фокус основно върху свинското и телешкото месо. Организацията обединява над 8500 живот­новъдни ферми и притежава петнадесет свинекланици, през които годишно преминават над 21 млн. животни. До крайни клиенти продуктите на кооператива се дистрибутират през офиси за продажба в над десет страни.