Производители

"Био за всеки!"

Ася Мандаджиева 03 ноември 2008, 15:37

Биологичният домат е по-червен, а биоягодата – по-сладка. Колкото и привидни да са тези възприятия, те показват, че потребителят в България все повече вярва в магическото понятие био, което бе и поводът за поредния, осми, празник на биологичното земеделие "Био за всеки". Той се проведе на 13 септември в Борисовата градина в София и бе организиран от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и сдружение "Агролинк".

Близо 50 бяха производителите, търговците и вносителите

които показаха екологично чистите си продукти – произведени без химикали и пестициди. Асортиментът бе забележително голям – от познатите на пазара краставици, домати и био кисело мляко, до българско синьо сирене, произведено по биологичен път, и биологичните билкови чайове, ябълков оцет и мед, приготвени в стопанството на биохотел близо до Банско.

Два пъти и половина повече изложители в сравнение с миналата година участваха в инициативата, което е признак, че популярността на екологично чистите храни расте непрекъснато, казаха организаторите. Те изтъкнаха предимствата на производството по биологичен начин, което опазва околната среда и биоразнообразието, грижи се за здравето на хората и животните и повишава качеството на продуктите.

Перспективите за развитието на пазара на биохрани са обещаващи. Според "Органик монитор" световният оборот на биологични продукти нараства с 5 млрд. долара на година, като през 2006 той е бил 40 млрд. долара. Бумът застига и България. От "Агролинк" прогнозират, че през тази година продажбите на биохрани ще се увеличат с 30% спрямо предходната. Веригите развиват все по-добре специализираните си щандове за биологични продукти. Сред тях е и "Елемаг", която за втори път спечели наградата на организаторите за най-добър магазин с био ориентация. През май бе открит и първият магазин с изцяло биологичен асортимент – "Биомаг", който също участваше с щанд на празника.

Повишеното търсене предполага ръст в предлагането на биохрани. Броят на

Сертифицираните фирми за производство, преработка и търговия

с биопродукти е 436. По данни на аграрното министерство обаче над 80% от произведената в страната биопродукция се изнася. Търговските вериги искат големи обеми на доставките, а фирмите (с изключение на оранжериите "Гимел") не могат ги покрият, коментира Светла Николова, председател на сдружението "Агролинк". Затова се забелязва обратният процес – бум във вноса на биохрани – предимно консервирани плодове и зеленчуци.

Въпреки засиления износ страната е далеч от налагането на собствени биомарки на чуждия пазар. Най-често българските екопродукти се превръщат в съставки на чужди храни и козметични препарати. Розовото масло и лавандулата се изнасят в сурово състояние за Германия и Франция, но върху етикетите на известните козметични марки не е отбелязано, че са произведени с български екосуровини, коментира Николова. Европейското законодателство засега не задължава производителите да отбелязват произхода на суровината. След приемането на новия закон за биологично земеделие през 2009 г. това ще се промени, каза Вяра Стефанова, началник на отдел "Агроекология" в МЗХ.

Сега българските потребители могат да разпознаят сертифицирания биопродукт по името и кодовия номер на сертифициращия орган. В България има осем такива организации. Поставянето на лого, отличаващо биологичния продукт, не е задължително. С влизането в сила на новия регламент ще се въведе общо европейско лого с идентична за всички държави членки визия. Тогава биологичният произход на берковската ягода и старопланинското козе сирене ще се разпознава от пръв поглед, а опитите на "находчиви" производители да прибавят определенията "био" и "еко" към търговското си наименование ще се обезсмислят.

Най-четени »
Виж още
Последни новини »
Виж още
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK